Senetle Altın Veren Kuyumcular Nasıl Çalışır? BİLGİLERİ..

Zaman zaman bankaların dahi destek elini uzatmadığı  ve nakit durumumuzun iyi olmadığı süreçler olur. İşte bu süreçler içinde çalmadığımız kapı kalmaz. Eş, dost , akraba v.s. ama hepsinin ne hikmetse bir sıkışıklığı vardır ya da vermek istemediği için bu bahaneyi bulur. Hatta öyle bir anlatır ki; siz bile cebinizdeki son parayı çıkartıp vermek istersiniz. Bu arada kendinize alternatif ararsınız, tefeci, kuyumcu ve bir çok alternatifler  aklımıza gelir.  Yaratıcılığımızı o kadar zorlarız ki bu konuda siz bile kendi yaratıcılığınıza hayran kalırsınız.

senetle para altın

Diyeceksiniz ki kuyumcudan senetle altın alınır mı? Evet ben bile şaştım kaldım. Nasıl  mı? İşte bu durum çok zor ve nadirde olsa bizim ülkemizde gerçekleşebilir. Öncellikle bunun için kuyumcunun sizi çok iyi tanıması gerekli olabilir. Yada kuyumcuyu çok iyi tanıyan birinin size kefil olması istenebilir.Böylece senetle altın veren bir kuyumcunun yanına gidip o anki ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Senetle Altın Geri Ödeme Hesaplama

Peki geri ödemesi nasıl olacak diye düşünebilirsiniz. Mesela; 10 tane çeyrek altın alıp nakitte çevirdiniz. Zaten kuyumcu buradan ufak ta olsa geri alımdan bir para kazanacak.

İlk taksit diyelim ufak altın o ay atıyorum 200-TL ise 200-TL ödeme yapacaksınız.

İkinci taksitinizde çeyrek altın fiyatı 220.-TL ise 220-TL ödeme yapacaksınız. Yada 10 gr bilezik aldınız diyelim ve bunu beş taksitte ödeyeceksiniz.

İlk taksit ödemesinde gram altın 130-TL ise siz 2 gram miktarı olan 260-TL”yi ödeyeceksiniz.

İkinci taksitte ise gram altın 138-TL de ise siz 2 gram miktarı olan 276-TL”yi ödeyeceksiniz.

Eğer ki bir sonraki ay altın fiyatının düştüğünü göz önünde tutarsak  ki (o altın fiyatı hiç düşmeyecektir) o da kuyumcunun şanssızlığıdır diyebiliriz.

Böylece almış olduğumuz altını,  nakitte çevirip, ihtiyacımızı karşılaya bileceğimiz gibi, bu durumu yatırım amaçlı da kullanma şansınız olabilir. Eğer ki yatırım yapmak istiyor ve paranızın elden uçup gittiğini düşünüyorsanız. Bu tür bir alışveriş ile bunu sağlayabilirsiniz. Tabii bu tür alış verişi yapacak olduğunuz kuyumcuyu bulmak çok zor olsa da demekte fayda var. Öncellikle olarak büyük şehirler olmak üzere bir çok şehirde bu tür alış veriş imkanı sağlayan kuyumcular bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir