Trabzon, Rize, Giresun Tefeci Arayanlar

Bildiğiniz gibi Karadeniz bölgesindeki iller kazançlarını topraktan sağlar. Çay ve fındık gibi üretimleri şehirlerin geçimini sağlar. Ülkedeki ekonomik durum bekleneceği gibi Karadeniz Bölgesini de etkilemiştir. Trabzon, Rize ve Giresun gibi şehirler de tefecilik hizmetleri başlamış ve haliyle tefeci arayan kişilerinde sayısı çoğalmıştır.

Tefecilik, belli bir miktar faiz ile geri ödeme karşılığında borç veren kişilerin yaptığı iştir. Tefecilik yasal bir iş değildir. Fakat günümüz koşullarında paraya ihtiyacı olup da her kapıdan boş dönen insanlar, çaresizlik ile tefecilere başvurmaktadır. Tefecilerin en büyük özelliği bankalara nazaran çok yüksek faiz oranları uygulamasıdır. Ortalama bir tefeci parasına ek %10 ile %12.5 arasında faiz ister. Bu da bankalar baz alındığında çok yüksek bir faiz oranıdır. Üstelik Trabzon, Rize ve Giresun gibi illerde çalışan tefeciler belli bir peşinat karşılığında size para vermektedirler. Tabii bu her tefeci için aynı değildir. Bunun yanı sıra sizden maksimum düzeyde para kazanmak isteyen tefeciler bazı küçük oyunlarla alacakları parayı ikiye katlayabilir. Bu sebeple eğer tefeciden para alacaksınız bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. En önemlisi boş senettir.


Size boş senet imzalatılmak istenirse bunu kesinlikle reddedin. Zira boş senede istenilen miktar yazılabileceği için çok zor durumda kalabilirsiniz. Bunun yanı sıra tefecilerden alacağınız para karşılığında size senet yapılır. Bu konuda size tavsiyemiz, senetleri her taksitiniz için ayrı ayrı imzalatmanız yönünde olacaktır. Aksi takdirde ödeme sıkıntısı yaşadığınızda ödeme yapmış olsanız dahi, sanki hiç ödeme yapılmamışçasına tüm tutar sizden talep edilir. Her taksitiniz için ayrı ayrı imzalattığınız zaman ödeme yaptığınız kısmı garantiye almış olursunuz, yalnızca kalan kısmı sizden talep edebilirler. Eğer bu noktalara dikkat edersiniz, tefeciden borç aldığınız için bir sıkıntı yaşamazsınız.

Tüm bunlara rağmen tefeciden para almakta kararlıysanız, tefeci adresi üzerinden tefecilere ulaşabilirsiniz. Veya tarayıcınıza “Rize, Trabzon, Giresun Tefeci Arıyorum” yazarak aratırsanız, bu şehirlerdeki tefecilere ulaşabilirsiniz. Rize ve Trabzon’da merkez ve diğer tüm ilçelerde tefeci bulabilirken, Giresun’da yalnızca merkez ve Bulancak, Dereli ve Espiye ilçelerinde tefeciler bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir