Tefecilik Yapan Galeriler %70 İSTANBUL

Tefeci, paraya ihtiyacı olan kişilere yüksek faiz oranları ve yüksek komisyonlar ile para veren kişilere verilen isimdir.  Yani verdiği borcun geri ödemesini çok daha yüksek fiyata alan kişi ya da parasını kiralayarak işleten kişidir. Bu kişiler bu faizler ve komisyonlar sayesinde para kazanırlar. Verdikleri parayı çoğunlukla taksitle değil tek seferde talep ederler. Ve karşısındaki kişinin çaresizliğinden faydalanarak olabildiğince yüksek faiz ekleyerek isterler. Bu işlem karşılığında bir de komisyon alırlar. Genellikle borç verecekleri kişinin bir mal varlığı olmasını tercih ederler. Bunun sebebi herhangi bir ödeme gecikmesinde bu mal varlığına el koyabilmektir. Nitekim ülkemizde bu işlemlerin sonucunda birçok kişinin mülküne el koyulmaktadır. Ve bunun hukuki takibi sağlanamamaktadır. Son günlerde bu kişilerin kuyumcu ve galerilerde işlerini sürdükleri gündeme düşen bir haber oldu.

Senetle Araba Satan Galeriler

Bir çok tefeci,  galeri dükkanları açarak buralarda hem kendi işlerini gerçekleştirirken hemde tefeciliği bu yasal dükkanlar aracılığı ile gerçekleştiriyor. Bildiğiniz gibi tefecilik yasal bir işlem değil fakat bu işi yapan kişiler, işi yasal zemine oturtabilmek için açtıkları bu iş yerlerinden alışveriş yapılmış gibi göstererek sahte faturalar düzenliyorlar. Ve bu faturalarda belirtilen miktar size verilen miktar değil. Size verilen paraya, komisyon ve faiz oranı eklenmiş hali faturaya yazılıyor. Bu faiz oranı %15 ve %20 arasında değişiyor. Kredi kartınızdan istenilen tutar çekilerek taksitler halinde ödemeniz sağlanıyor. Yani size 5.000 lira para verildi diyelim. Ve faiz oranları ve komisyonlar dahil olarak sizden 10.000 lira ödemeniz isteniyor. Bu işlemin yasal zemine oturtulması için sanki o galeriden 10.000 liralık bir alışveriş yapılmış gibi bir fatura kesiliyor ve ödemeniz alınıyor. Veya size senet yapılıyor. Bu senetin zamanı geçtiğinde ise yasal bir şekilde avukata gidilerek paranın tahsili talep ediliyor ve hakkınızda hukuki işlem başlıyor. Varsa elinizdeki mülkünüze el koyuluyor veya borcunuz yapılandırılıyor. Bu sayede yasal bir işlem yapılmış gibi devlet eliyle ödemeniz alınıyor.

Bu sebeplerle ülkede tefecilik konusunda bilgilendirilme süreci başlamıştır. Her ne kadar zor durumda olunursa olunsun, tefecilerle çalışılmamalı ve böyle bildiğiniz dükkanlar varsa ifşa edilmelidir.

3 thoughts on “Tefecilik Yapan Galeriler %70 İSTANBUL

  1. Kendi dükkanımı açmak için 100 bine ihtiyacım var ayda 10 bin geri ödemeli kredi istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  2. Kendi işimi kurmak için 250 bin liraya ihtiyacım var bana maliyeti ve taksidi ne olur teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir