Tefeci Kredisi Faiz Oranları

Kredi notunuz düşükse, birden çok yere borç yaptıysanız ve bunları ödeyemeyecek duruma geldiyseniz acil nakit para aramaya başlamışsınızdır. Kredi notu ve gelir belgesi şartları yeterince müşteriyi zorladığı halde bir de devlet müdahalesi ile kredi almak iyice zorlaştı. Devlet müdahalesi ile ödemek zorunda olduğunuz bir kredi taksidi, maaşınızın %45 lik kısmını veya daha fazlasını kapsıyor ise yeni bir kredi alamazsınız.

Daha doğrusu yasaya göre bankalar bu durumda olan müşterilerine kredi verirken daha temkinli davranmalı. Zaten eğer hukuki işlem başlatılmış herhangi bir borcunuz varsa bankaların yakınından dahi geçemezsiniz. Ülkemizde bu sıkıntıyı birçok vatandaş yaşamaktadır. Ve bu durumu yaşayan kişiler soluğu tefeciler de almaktadır.

İç Anadolu Bölgesi Tefeci Faiz Oranları Düştü

Tefecilik, yasal bir iş değildir. Öncelikle bunun bilinmesinde fayda görüyoruz. Zira tefeciliğe göre verilen borca istenilen miktarda faiz eklenebilir ve buna göre bir senet düzenlenir. Ve bunun hukuksal takibi de mümkün değildir. Bu sebeple tefeciden kredi almak çok riskli bir iştir.Dediğimiz gibi tefeci kredilerinin faiz oranları oldukça yüksektir. Bu miktar genelde %20, %30 oranlarındadır. Fakat bu oran her tefeciye göre değişir. Bir genelleme yapacak olursak böyle bir rakamla karşılaşırız. Bir diğer konuda, tefecilerin bu kadar yüksek faiz oranları koymalarının yanı sıra bunu aylık taksitlerle değil, tek senetle alma garantisi isterler. Bunu yapabilmeniz içinde herhangi bir taşınmaz mülkünüzü ipotek ettirmiş olursunuz.

Genellikle hiçbir mülkü bulunmayan kişiye bu tarz bir kredi verilmemektedir. Eğer ödemelerinizi geciktirirseniz ya bu mülkünüz elden gider ya da ödemeniz gereken miktara oldukça fazla bir gecikme faizi eklenir. Bu da hiç kimsenin kolaylıkla ödemeye yapabileceği bir rakam değildir.

Tefecilere ulaşmakta oldukça kolay artık günümüzde. Yasal olmayan bu meslek maalesef ülkemizde bir sektör halini aldı. Bankalardan kredi alamayan herkes tefecilere koşmaya başladı. Bu tarz tefecileri internet üzerinden bile rahatlıkla bulabilmeniz buna en etkili sebeptir. Yine de bir yakınınıza borçlanmanız veya başka çözümler bulmanız bir tefeciden kredi almaktan daha olumlu bir sonuç verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir