Senetle Kredi Sözleşmesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Senet özellikle ticari hayatta karşımıza sıklıkla çıkan etmenlerden birisi. Alınan hizmet ya da malın belirli bir vade içerisinde ödeneceğini simgelemektedir. Artık senet kredi sisteminde de kendini göstermeye başladı. Banka kredisi onaylanmayan ve maddi sorunlarına çözüm bulamayan kişiler senetle krediye yönelmeye başladı. Senetle kredi de kişiler banka kredisinde söz konusu olan birçok şartı dikkate almıyor. Örneğin kredi puanınız düşük olsa da adınız banka kara listesinde yer alsa da rahatlıkla kredi kullanabilirsiniz. Fakat maalesef her sektörde söz konusu olduğu gibi senetle kredi hizmetinde de kötü niyetli dolandırıcı kişiler var. Bunlar ile karşılaşmamak için araştırmalarınızı iyi yapmalı ve çalışacağınız kişiden emin olmalısınız. Ayrıca senet imzalar iken dikkat etmeniz gereken etmenleri de göz ardı etmemelisiniz.

Senet İmzalarken Nelere Dikkat Edilmeli

Senet imzalarken boş olmamasına özen gösterin. Eğer boş senete imza atar iseniz, sonrasında farklı rakamlar ile karşı taraf seneti doldurabilir. Örneğin 2 bin TL borcunuz 20 bin TL yapılabilir. Senet üzerine tek imza atmanız da yeterli olacaktır. Eğer geri ödeme aşamasında vade seçeneğinden yararlanacak iseniz imzaladığınız senet sayısı ve taksit sayısının eşit olmasına da özen gösterin. Örneğin ödemenizi 6 aylık vade de yapacak iseniz, tek senet üzerinde tüm borcunuz yazar ise bu vadenin yasal olarak da geçersiz olduğunu göstermektedir.  Tutar yazar iken de para birimini yazmayı ihmal etmeyin. Ödemeniz TL iken para birimi belli etmezseniz diğer döviz türlerinde herhangi bir ödeme yapmanız gerekebilir. Bin TL taksit ödemesi ile bin dolar taksit ödemesi aynı olmayabilir. Hatta yeri gelmişken belirtmemiz de fayda var ki, ödeme yapacağınız tutarın sonunu kapatın. Aksi halde 0 eklenerek borcunuz aynı şekilde artırılabilir. Her ödeme sonrası karşı taraftan seneti almayı unutmayın. Seneti almaz iseniz iki kere ödeme yapmanız gerekebilir ve senet aslını almalısınız.

Senet imzalar iken dikkat etmeniz gereken noktalar bunlar ile sınırlı. Belirttiğimiz üzere kişilere güvenmeden senet imzalamayın. Size parayı vereceklerini söyleyip ardından vermeyebilirler ve sizde senet imzaladığınız için otomatik olarak borçlu sıfatını alırsınız. Senetle kredi veren bazı kişiler aldığınız paranın geri ödemesini garanti altına almak için sizden taşınmaz malınızı ipotek göstermenizi isteyebilir. İpotek gösterecek malınız yok ise kefil bulmanız da yeterli olabilir. Ödemelerinizi zamanında yapmaz iseniz ipotek gösterdiğiniz malınız icra kanalı ile sizden alınarak satışa sunulabilir. Aynı şekilde kalan ödemelere kefil gösterilen kişinin de devam etmesi gerekebilir.

Son olarak senetle kredi veren kişilere hangi yollar ile ulaşabileceğiniz hakkında da kısa bir bilgi verelim. Günümüz teknoloji çağı, internet üzerinden kısa bir araştırma yapabilirsiniz. Bu şekilde hizmet veren firmalara ve direk şahıslara ulaşabilirsiniz. Acil kredi gibi ilanların altında yer alan yorum alanına taleplerinizi iletebilirsiniz. Kişiler size aynı gün içerisinde dönüş yapacak ve ilgili taleplerinize gereken cevapları sunacaklardır. Sizde bu görüşmeler esnasında aklınıza takılan diğer sorulara cevap bulabilir, tarafınıza uygun olması uygun olması halinde de çalışmaya başlayabilir maddi gereksinimlerinizi karşılayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir